آشنایی با جک برقی (پارکینگی) و انواع مدل های آن

مشخصات پروژه

  • نام پروژه آشنایی با جک برقی (پارکینگی) و انواع مدل های آن
  • تاریخ شروع 1399/5/23
  • تعداد نظرات 0
  • تعداد نمایش 1027

آشنایی با جک برقی (پارکینگی) و انواع مدل های آن

آشنایی با جک برقی (پارکینگی) و انواع مدل های آن
جک برقی در واقعی بازویی است که بر روی درب های مختلف نصب می گردد. جک پارکینگی امکان باز شدن درب توسط ریموت را فراهم می کند.
________________________________________
جک برقی همان طور که از نامش پیداست با به کار گیری از انرژی الکتریکی برای باز و بسته کردن درب استفاده می شود. این روزها درب هایی که به کمک جک های برقی باز و بسته می شوند جای درب های معمولی را گرفته اند و نه فقط در ساختمان های مسکونی، بلکه در ادارات و ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از جک های برقی باز و بسته کردن درب پارکینگ را بسیار آسان کرده است و برای این کار به صرف زمان کمتری نیاز است. در واقع در صورت استفاده از جک های پارکینگی می توان بدون پیاده شدن از ماشین درب را به کمک فشردن دکمه ای باز و بسته کرد. این جک های هم برای درب های تک لنگه و هم برای درب های دو لنگه مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله وبسایت ساختمون در مورد انتخاب جک پارکینگی مناسب برای درب های تک لنگه و دو لنگه ابتدا به معرفی هر کدام از آن ها و مدل های مختلف شان خواهیم پرداخت.

درب اتوماتیک تک لنگه
درب های اتوماتیک تک لنگه به صورت نود درجه باز می شوند. این درب ها برای پارکینگ هایی مورد استفاده قرار می گیرد که فضای لازم برای باز شدن درب از دو طرف وجود نداشته باشد. البته باید برای همان یک لنگه فضای کافی باشد.
درب اتوماتیک دو لنگه
از نامش پیداست. این درب ها دارای دو لنگه هستند که از وسط هر کدام نود درجه باز می شوند. این درب ها در فضایی باید مورد استفاده قرار بگیرند که فضای کافی برای باز شدن درب از دو طرف باشد. مثلا ورودی ساختمان هایی که فضای کافی و حیاط و پارکینگ بزرگ دارند و یا مجتمع های تجاری بزرگ و کارخانه ها که دارای فضای مورد نیاز برای این درب ها هستند.
برای درب های تک لنگه و دو لنگه چه نوع جک برقی مناسب است
عواملی که روی انتخاب جک برقی مناسب برای درب های تک لنگه و دو لنگه تاثیر گذار است وزن درب و تعداد دفعات باز و بسته شدن آن در یک بازه زمانی مشخص (مثلا یک روز) است.

انواع جک برقی
از انواع مختلف جک های پارکینگی می توان به جک برقی هیدرولیکی و جک برقی الکترومکانیکی اشاره نمود. کارکرد جک برقی هیدرولیکی با فشار هوا و روغن است. این جک ها نسبت به انواع الکترومکانیکی قوی تر هستند و سرعت بالا تری دارند و می توان از آن ها برای درب های سنگین استفاده کرد. علاوه بر این ها چون طول عمر بیشتری هم نسبت به جک های الکترومکانیکی دارند قیمت شان هم گران تر است. یک مزیت دیگر جک های هیدرولیکی نسبت به انواع الکترومکانیکی هزینه نگهداری و تعمیرات کم تر است. البته جک های الکترومکانیکی هم مزایای خاص خود را دارند و مجموعه ای از عوامل است که هنگام انتخاب آن ها باید مورد توجه قرار بگیرد. جک های هیدرولیکی و الکترومکانیکی هم کدام طرفداران و کاربران خاص خود را دارند. جک برقی الکترومکانیکی برای مکان هایی که رفت و آمد در آن ها کم است مثل ساختمان های مسکونی بسیار مناسب بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای درب های سبک هم از این نوع جک های برقی استفاده می شود. نیروی مکانیکی و چرخ دنده اساس کار این نوع جک برقی است.

جک پارکینگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟
به طور کلی جک های پارکینگی دو بازو دارند که روی درب ها نصب می شوند.
یک چراغ هشدار دارند که در قسمتی از درب نصب می شود که در معرض دید باشد. هنگام باز و بسته شدن درب این چراغ روشن خواهد شد.
برای حفظ امنیت، در روی درب ها چشمی نصب می شود. عملکرد چشمی به این صورت است که اگر هنگام بسته شدن درب جسم و یا خودرو از مقابل آن چشمی عبور کند درب خود به خود دوباره باز می شود و از برخورد جلوگیری خواهد شد.
جک های مذکور دارای ریموت برای کنترل و باز و بسته کردن درب های پارکینگ هستند.
زاویه باز شدن درب ها و همچنین سرعت باز و بسته شدن و دیگر عوامل نیاز به تنظیمات دارد که مرکز کنترل جک های برقی، این وظیفه را بر عهده دارد.

برخی ویژگی های جک پارکینگی که با یکدیگر متفاوت است
برخی از جک ها تایمر دارند و اگر دکمه باز و بسته شدن زده نشود سر یک زمان مشخص درب بسته خواهد شد. جنس چرخ دنده ها در جک ها می تواند از انواع پلاستیکی و یا فولادی باشد. ولتاژ مورد استفاده در جک ها می تواند 220 یا 24 ولت باشد. زاویه باز شدن درب هایی که جک های مذکور روی آن نصب شده است می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. برخی جک های پارکینگی این قابلیت را دارند که سرعت باز و بسته شدن در ابتدا و انتها را کنترل کرد. مثلا سرعت بسته شدن درب مقدار معینی است ولی هنگامی که درب می خواهد بسته شود سرعت کاهش پیدا می کند. این باعث می شود بسته شدن درب ایجاد صدای مزاحم نکند و در اصطلاح درب ها به هم نکوبد.

اگر قصد خرید مصالح ساختمانی با کیفیت و با قیمت مناسب را دارید با مراجعه به وبسایت ساختمون می توانید عرضه کنندگان این محصولات را به خوبی بشناسید و بهترین انتخاب را داشته باشید. وبسایت ساختمون با رصد کردن مستمر بازار و بررسی نیاز های مشتریان بالقوه در این زمینه، معتبرترین مراکز عرضه کننده فعال را معرفی می نماید. همچنین می توانید با مراجعه به وبسایت ساختمون از انواع محصولات آن همچون سقف های کاذب گوناگون، پرده کرکره، پرده زبرا، شومینه های مختلف، کرکره های برقی، پله گرد ها و سایر موارد نیز دیدن فرمایید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر